Ram spends 30% of his salary on house rent, 30% of the rest he spends on his children's education and 24% of the total salary he spends on clothes. After his expenditure, he is left with Rs. 2500. What is Ram's salary?

Ram spends 30% of his salary on house rent, 30% of the rest he spends on his children's education and 24% of the total salary he spends on clothes. After his expenditure, he is left with Rs. 2500. What is Ram's salary? Correct Answer Rs. 10,000

Let Ram's salary be xHe spends on rent = 30% of x = $$\frac{{30{\text{x}}}}{{100}}$$He spends on education = 30% from rest of the salary = $$\frac{{30 \times 70{\text{x}}}}{{100 \times 100}} = \frac{{21{\text{x}}}}{{100}}$$He Spends on clothes = 24% of total salary = $$\frac{{24{\text{x}}}}{{100}}$$Saving = 2500Salary of ram = x$$\eqalign{ & \frac{{30{\text{x}}}}{{100}} + \frac{{21{\text{x}}}}{{100}} + \frac{{24{\text{x}}}}{{100}} + 2500 = {\text{x}} \cr & {\text{or,}}\,\frac{{75x}}{{100}} = {\text{x}} - 2500 \cr & {\text{or,}}\,75{\text{x}} = 100{\text{x}} - 250000 \cr & {\text{or, }}100{\text{x}} - 75{\text{x}} = 250000 \cr & {\text{or, x}} = \frac{{250000}}{{25}} \cr & {\text{or, x}} = 10000 \cr & {\text{Ram's}}\,{\text{salary = Rs}}{\text{.}}\,10000 \cr} $$

Related Questions