Ram and Sham both save 30% of their salary and rest is an expenditure. Ram’s salary is 20% more than that of Sham's. The total salary of Ram and Sham is Rs. 66000. The expenditure of Sham is what percent of the expenditure of Ram?

Ram and Sham both save 30% of their salary and rest is an expenditure. Ram’s salary is 20% more than that of Sham's. The total salary of Ram and Sham is Rs. 66000. The expenditure of Sham is what percent of the expenditure of Ram? Correct Answer 83.33%

Given,

Let salary of Ram and Sham be Rs. R and Rs. S respectively.

⇒ R + S = 66000

⇒ R = S + S × 20/100

⇒ R = 6S/5

Then,

⇒ 6S/5 + S = 66000

⇒ 11S = 66000 × 5

⇒ S = 30000

⇒ R = 36000

Both save 30% of their salary means both spends 70% of their salary.

Ram’s expenditure = 70/100 × 36000 = 25200

Sham's expenditure = 70/100 × 30000 = 21000

Required percentage = (21000/25200) × 100 = 83.33%

Related Questions