Ram and Sam are two employees of a company. Salary of Ram is 37.5% of the total salary of Ram and Sam. Sam saves 60% of his salary and total savings of Ram and Sam is 50% of their total income. If their average expenditure is Rs. 16000, what is the salary of Sam?

Ram and Sam are two employees of a company. Salary of Ram is 37.5% of the total salary of Ram and Sam. Sam saves 60% of his salary and total savings of Ram and Sam is 50% of their total income. If their average expenditure is Rs. 16000, what is the salary of Sam? Correct Answer Rs. 40000

Given:

Salary of Ram = 37.5% of the total salary of Ram and Sam

Sam saves 60% of his salary

Total savings of Ram and Sam = 50% of their total income

Average expenditure of Ram and Sam = Rs. 16000

Concept used:

Total savings of Ram and Sam is 50% of their total income means, total Expenditure of Ram and Sam also will be 50% of their total income

Calculation:

Total savings of Ram and Sam = 50% of total income

⇒ Total expenditure = 50% of Total income

It is given that average expenditure = Rs. 16000

∴ Total expenditure = 16000 × 2 = 32000

⇒ Total income = 32000 × 2 = 64000

Now, Salary of Ram = 37.5% of the Total income.

∴ salary of sam will be 62.5% of the total income

∴ Salary of Sam = 64000 × (62.5/100) = Rs. 40,000

Related Questions