If car A can travel 31 km 312 m 50 cm in 1 hr 15 min 9 sec and car B can travel 63 km 150 m in 2 hrs 6 min 18 sec, what will be the relative speed of car B with respect to car A(in km/hr) if car A is chasing car B?
If car A can travel 31 km 312 m 50 cm in 1 hr 15 min 9 sec and car B can travel 63 km 150 m in 2 hrs 6 min 18 sec, what will be the relative speed of car B with respect to car A(in km/hr) if car A is chasing car B? Correct Answer 5
Speed of car A = Distance covered by car A/Time taken
= 31 km 312 m 50 cm/1 hr 15 min 9 sec
= 31.3125 km/1.2525 hr
= 25 km/hr
Speed of B = 63 km 150 m/2 hrs 6 min 18 sec
= 63.15/2.105 = 30 km/hr
Relative Speed of Car B with respect to Car A = 30 - 25 = 5 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025