Compare the values of the two quantities in the question and answer. Quantity 1: A boat takes 3 hrs. 20 min. to travel 40 km upstream and 2 hrs.40 min. to travel the same distance in still water. How much time will it take to cover the same distance downstream? Quantity 2: The downstream speed of a boat is 22 km/hr and upstream speed is 17 km/hr. How much time will it take to travel 45 km in still water?

Compare the values of the two quantities in the question and answer. Quantity 1: A boat takes 3 hrs. 20 min. to travel 40 km upstream and 2 hrs.40 min. to travel the same distance in still water. How much time will it take to cover the same distance downstream? Quantity 2: The downstream speed of a boat is 22 km/hr and upstream speed is 17 km/hr. How much time will it take to travel 45 km in still water? Correct Answer Quantity 1 < Quantity 2

Solving for Quantity 1:

Upstream time = 3 + 20/60 = 3.33 hrs.

Upstream speed = 40/3.33 = 12 km/hr

Time in still water = 2 + 40/60 = 2.67 hrs.

Speed in still water = 40/2.67 = 15 km/hr

Now, (downstream speed + upstream speed) /2 = speed in still water

⇒ Downstream speed + 12 = 30

⇒ Downstream speed = 30 – 12 = 18 km/hr

Time taken downstream = 40/18 = 2.22 hrs.

⇒ Quantity 1 = 2.22 hrs.

Solving for Quantity 2:

Speed in still water = (downstream speed + upstream speed) /2

⇒ Speed in still water = (22 + 17) /2 = 19.5 km/hr

Time taken in still water = 45/19.5 = 2.3 hrs.

⇒ Quantity 2 = 2.3 hrs.

∴ Quantity 1 < Quantity 2

Related Questions