In its journey from station A to D, a train takes 2 hrs. 18 min. between A & B, 3 hrs. 3 min. between B & C and 5 hrs. 39 min. between C & D. If the distance between A & B is 144 km, between B & C is 206 km and between B & D is 476 km, find the average speed of the train in the whole journey.
In its journey from station A to D, a train takes 2 hrs. 18 min. between A & B, 3 hrs. 3 min. between B & C and 5 hrs. 39 min. between C & D. If the distance between A & B is 144 km, between B & C is 206 km and between B & D is 476 km, find the average speed of the train in the whole journey. Correct Answer 56.36 km/hr
Total time taken = (2 + 3 + 5) hrs. (18 + 3 + 39) min. = 10 hrs. 60 min. = 11 hrs.
Total distance between A & D = 144 + 476 = 620 km
As we know, Average speed = total distance travelled/total time taken
∴ Average speed of train in whole journey = 620/11 = 56.36 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025