In a district, the total number of voters is 10 lakhs but 80% of the voters are casting their votes. There are four parties A, B, C, and D participating in the election and B receives 20% votes, C receives 28% votes and D receives 22% votes. What is the average number of votes cast for the losing parties?

In a district, the total number of voters is 10 lakhs but 80% of the voters are casting their votes. There are four parties A, B, C, and D participating in the election and B receives 20% votes, C receives 28% votes and D receives 22% votes. What is the average number of votes cast for the losing parties? Correct Answer 186667 votes

Total number of voters = 10 lakhs

Total number of voters who have cast their votes = 80% of the total cast votes = 800000 votes

Total number votes casted for the losing parties = (20 + 22 + 28)% of total casted votes = 70% of the

total casted votes = 800000 × 70/100 = 560000 votes

Hence, the required average votes receive to the losing parties = 560000/3 = 186667 votes.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.