There were two candidates in an election. 10% of the total voters did not cast their votes whereas 5% of the casting votes were declared invalid. If the winning candidate received 50% votes of the total voters and won by 7250 votes, then find out the total number of Voters?

There were two candidates in an election. 10% of the total voters did not cast their votes whereas 5% of the casting votes were declared invalid. If the winning candidate received 50% votes of the total voters and won by 7250 votes, then find out the total number of Voters? Correct Answer 50,000

Let the total voters be 100

No. of voters did not cast their votes = 10

Total Casting vote = 100 - 10 = 90

Invalid votes = 5%

No. of valid votes = 90 × 95/100 = 85.5

Winning candidate got 50% of total votes = 50

Looser candidate got = 85.5 – 50 = 35.5

Difference between winning and looser candidate votes = 7,250

Now, (50 - 35.5) = 7250

14.5 units = 7250

1 unit = 500

100 units = 500 × 100 = 50000

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.