A thief escaped from the jail at 7 a.m. A Policeman got the news about the thief escaping at 10 a.m. The distance traveled by the thief in 3 hrs is 150 km. The speed of the policeman is 20% more than the speed of the thief. Calculate at what time the police will catch the thief?

A thief escaped from the jail at 7 a.m. A Policeman got the news about the thief escaping at 10 a.m. The distance traveled by the thief in 3 hrs is 150 km. The speed of the policeman is 20% more than the speed of the thief. Calculate at what time the police will catch the thief? Correct Answer 1 a.m.

Given:

Distance travelled by thief in 3 hours = 150 km

Speed of the policeman = 120% of the speed of thief

Formula:

Relative speed = S1 – S2 (when same direction)

Distance = Speed × Time

Calculation:

Speed of thief = 150/3 = 50 km/h

⇒ Speed of the policeman = (120/100) × 50 = 60 km/h

According to the question,

Distance = Speed × Time

⇒ 150 = (60 – 50) × time

⇒ Time = 150/10 = 15 hr (from 10:00 AM)

∴ The policeman will catch the thief at 1 a.m.

Related Questions