1 Answers
Here, 0.9 hours = 0.9 * 60 = 54 minutes; 0.7 hours = 0.7 x 60=42 minutes
2.5 hours = 2.5 x 60 = 150 minutes
In 54 minutes first pipe can fill=
And in 42 minutes another pipe can empty = = part of the tank
As, the tank was filled, after opening both the tank will be filled to
According to question
parts of tank = 450 liters
6 views
Answered