1 Answers

Let, total profit= 100 Tk. 

Remaining profit=(100-15-12)%=73% 

Ratio of their investment = 24,000: 32,000: 18,000=12: 16:9

C's share of profit = (912+16+9×73)%=65737% of total profit

Now, according to question

65737% of total profit= 65,700 Tk.

100% of total profit=65700×37×100657=370000 tk

Answer: Total profit 3,70,000 Tk.

6 views

Related Questions