If side length of square changing with time `0.002 m//s` then what will be rate fo change of Area of square when side length become 5m.
If side length of square changing with time `0.002 m//s` then what will be rate fo change of Area of square when side length become 5m.
A. `0.05 m^(2)//s`
B. `0.02 m^(2)//sec`
C. `0.01 m^(2)//sec`
D. `0.03m^(2)//sec`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`A=l^(2)`
`(dA)/(dt)=2l((dl)/(dt))=2(5)(2xx10^(-3))=2xx10^(-2)m^(2)//sec`
`(dA)/(dt)=0.02 m^(2)//sec`
4 views
Answered