Calculate the standard enthalpy of solution of `AgCl(s)` in water `DeltaH_(f)^(0)(AgCl,s)= -127.07kJ mol^(-1), Delta H_(f)^(0)(Ag^(+),aq)=105.58 kJ mo
Calculate the standard enthalpy of solution of `AgCl(s)` in water `DeltaH_(f)^(0)(AgCl,s)= -127.07kJ mol^(-1), Delta H_(f)^(0)(Ag^(+),aq)=105.58 kJ mol^(-1),DeltaH_(f)^(0)(Cl^(-),aq)= -167.35 kJ mol^(-1)`
5 views
1 Answers
For the reaction `Ag+(aq)+Cl^(-)(aq)rarrAgCl(s)`
we have `Delta H^(@)=Delta_(f)H^(@)(AgCl,s)=Delta_(f)H^(@)(Ag^(+), aq)-Delta_(f)H^(@)(Cl^(-),aq)`
`= [ -127-105-(-167)KJ mol^(-1) = -65 KJ mol^(-1)]`
5 views
Answered