If an electron revolves in the circular path of radius `0.5A^(@)` at a frequency of `5xx10^(15)` cycles/sec. The equivalent electric current is
A. 4.0mA (clockwise)
B. 4.0mA (anti-clockwise)
C. 8.0mA(clockwise)
D. 8.0mA(anti-clockwise)

4 views

1 Answers

Correct Answer - 3
Charges crossing a point per second is current. i.e., `exxv ` (this frequency of rotation is for a given radius).
`therefore I=1.6xx10^(-19)xx5xx10^(+16)=8xx10^(-3)A=8mA`.
The direction of the current is opposite to the motion of the electron i.e., clock wise.

4 views

Related Questions