An altenating voltage of 220volts r.m.s at a frequency of 40 cycles/sec is supplied to a circuit containing a pure inductance of 0.01H and a pure resi
An altenating voltage of 220volts r.m.s at a frequency of 40 cycles/sec is supplied to a circuit containing a pure inductance of 0.01H and a pure resitance of 6ohm in series. Calculate (i) the current, (ii) potential difference across the resistance, (iii) potential difference across the inductance, (iv) the time lag, (v) power factor.
4 views
1 Answers
`(i) z=sqrt((omegaL)^(2)+R^(2))=sqrt((2pixx40xx0.01^(2))^(2)+6^(2))=sqrt((42.4))`
`I_(rms)=(220)/(z)=33.86"amp"`
`(ii) V_("rms")=I_("rms")xxR=202.98"volts"`
`(iii) mLxxI_("rms")=96.86"volts"`
`(iv) t=T(phi)/(2pi)=0.01579"sec"`
`(v)=cos phi=(R)/(Z)=0.92`
4 views
Answered