Equal volume of `0.2M NH_(4)OH` (or ammonia) are `0.1MH_(2)SO_(4)` are mixed.Calculated pH of final solution.Given :`K_(b)` of `NH_(3)=1.8xx10^(-5)` a
Equal volume of `0.2M NH_(4)OH` (or ammonia) are `0.1MH_(2)SO_(4)` are mixed.Calculated pH of final solution.Given :`K_(b)` of `NH_(3)=1.8xx10^(-5)` at `25^(@)C`.
4 views
1 Answers
`C=[NH_(4)^(+)]=0.1M`(:.volume get doubeled so concentration must have been halved)
`h=sqrt(K_(h))/(C )=sqrt((10^(-14))/(1.8xx10^(-5)xx0.1))(lt0.1)`
`:.pH=1//2{14-4.74+1}=(10.26)/(2)=5.13`
4 views
Answered