What concentration of `OH^(-)` ions will reduce `NH_(4)^(+)` ion to `2xx10^(-5)M` in `0.4M` solution of `NH_(4)OH ? K(b)(NH_(4)OH)=1.8xx10^(-5)`
A. `0.36M`
B. `0.036M`
C. `2xx10^(-5)M`
D. None of these

4 views

1 Answers

`{:(,NH_(4)OHhArr,NH_(4)^(+),+,OH^(+)),(t=eq,0.4(1-alpha),2xx10^(-5),,),(,,(=0.4alpha),,):}`
So,`alpha=5xx10^(-5)(ltlt1):.0.4(1-alpha)~~0.4`
`K_(b)=(2xx10^(-5)xx[OH^(-)])/(0.4)=1.8xx10^(-5)rArr [OH^(-)]=0.36M`

4 views

Related Questions