What amount of heat must be supplied to `2.0 xx 10^(-2)` kg of nitrogen (at room temperature ) to raise the temperature by `45^(@)C` at constant press
What amount of heat must be supplied to `2.0 xx 10^(-2)` kg of nitrogen (at room temperature ) to raise the temperature by `45^(@)C` at constant pressure. Molecular mass of `N_(2) = 28 , R= 8.3 J "mol"^(-1) K^(-1)`.
5 views
1 Answers
Here m = `2xx10^(-2)` kg , `implies n = (m)/(M) = (2xx10^(-2))/(28xx10^(-3)) = (5)/(7) & C_(P)= (7)/(2) R therefore Q = nC_(P) DeltaT = (5)/(7) xx (7)/(2) xx 8.3xx45=933.75J`
5 views
Answered