`1500` ml of a gas at a room temperature of `23^(@)C` is inhaled by a person whose body temperature is `37^(@)C`, if the pressure and mass stay constant , what will be the volume of the gas is the lungs of the person?

40 views

1 Answers

`T_(1) =273 +37=310 K, T_(2) = 273+23 = 296 K`. Pressure and amount of the gas are kept constant,
So `(V_(1))/(T_(1))= (V_(2))/(T_(2)) therefore V_(2) = V_(1)xx (T_(2))/(T_(1)) = 1500 xx (293)/(310) = 1417.74` ml

40 views

Related Questions