An ideal gas with density `6 gm//L` has a pressure of 38 torr at room temperature, then calculate the value of root mean square speed (in m/sec) of molecules of this gas. [Take 1 atm `= 10^(5)` Pascal]
[Divide your answer by 10]

5 views

1 Answers

Correct Answer - 5
`U_("rms") = sqrt((3RT)/(M)) = sqrt((3P)/(d)) = sqrt((3 xx 38 xx 10^(5))/(760 xx 6)) = sqrt((10^(4))/(4))` where `d = 6 gm//"lit". = 6 xx 10^(-3) kg//10^(-3) m^(3) = 6 kg//m^(3)`
`U_("rms") = (100)/(2) = 50 m//sec`
`= (50)/(10) = 5`

5 views

Related Questions