The density of a gaseous organic compound is `1.3xx10^(-3) g mL^(-1)` at N.T.P. Its vapour densit
The density of a gaseous organic compound is `1.3xx10^(-3) g mL^(-1)` at N.T.P. Its vapour densit
A. 0.00065
B. 0.65
C. 14.4816
D. 14.56
7 views
1 Answers
Correct Answer - D
Mass of 1 mL of `H_(2) " at NTP "=2/(22400)g`
`therefore` Density of `H_(2)` at N.T.P. `=2/(22400) g mL ^(-1)`
vapour density
`=("Density of given gas /Vapour")/("Density of Hydrogen (at same T and P")`
`(1.3xx 10^(-3)xx 22400)/(2)=1.3 xx 11.2 =14.56`
7 views
Answered