At 1000 K water vapour at 1 atm, has been found to be dissociated into `H_2 and O_2` to the extent of `3xx10^(-5)%`.
Calculate the free energy decrease of the system, assuming ideal behaviour.
A. `-DeltaG=90,060` cal
B. `-DeltaG=20` cal
C. `-DeltaG=480` cal
D. `-DeltaG=-45760` cal

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`{:(H_2O(g),hArr,H_2+,1/2O_2),(1-alpha," " ,alpha,alpha//2):}`
`K_P=alpha/(1-alpha)((alpha/2P)/(1+alpha/2))^(1//2)=11.62xx10^(-)11("atm")^(1//2)implies DeltaG^(@)= -RT "In" K_P`= -45.76 kcal

4 views

Related Questions