In a double slit experiment, the two slits are `1mm` apart and the screen is placed `1m` away. A monochromatic light of wavelength `500nm` is used. Wh
In a double slit experiment, the two slits are `1mm` apart and the screen is placed `1m` away. A monochromatic light of wavelength `500nm` is used. What will be the width of each slit for obtaining ten maxima of double slit within the central maxima of single-slit pattern?
A. `0.2 mm`
B. `0.1 mm`
C. `0.5 mm`
D. `0.02 mm`
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
Given `d=1mm=1xx10^(-3)mD=1m`
`lambda=500nm=5xx10^(-7)m`
As width of central maxima = width of 10 maxima
`:. (2Dlambda)/a=10((lambdaD)/d)rArra=d/5=10^(-3)/5=0.2xx10^(-3)m`
`a=0.2mm`
5 views
Answered