Two slits in YDSE are placed 1 mm from each other. Interference pattern is observed on a screen placed 1m from the plane of slits. What is the angular fringe width for a light of wavelength 400 nm

4 views

1 Answers

Given, `d=1 mm =10^(-3) m`
`D=1 m, lambda=400 nm =400xx10^(-9)m`
Angular fringe width
`theta=lambda/d=(400xx10^(-9))/(10^(-3))=400xx10^(-6)rad`

4 views

Related Questions