Vapour pressure of solution containing 6g of a non-volatile solute in 180 g of water is 20.0 torr.If 1 mole water is further added vapour pressure increases by 0.02 torr Which of the following is true ?
A. The molecular weight of solute is `54 g "mol"^(-1)`
B. The vapour pressure of pure water is 20.22 torr
C. Addition of more water in the solution will further raise the vapour pressure of solution
D. The vapour pressure of pure water is 22.22 torr

6 views

1 Answers

Correct Answer - A,B,C
`(P-20)/20=6/Mxx18/180=6/Mxx1/10`...(1)
`(P-20.02)/20.02=6/Mxx18/198=6/Mxx1/11`...(2)
from (1) & (2) calculation gives `M=54` gm/mole
P=20.22 torr
& on dilution `DeltaP` decreases (lowering) so vapour pressure of solution increases.

6 views

Related Questions