Vapour pressure of pure water is 40 mm. if a non-volatile solute is added to it, vapour pressure falls by 4 mm. Hence, molarity of solution is
Vapour pressure of pure water is 40 mm. if a non-volatile solute is added to it, vapour pressure falls by 4 mm. Hence, molarity of solution is
A. 6.17m
B. 3.09m
C. 1.54m
D. 0.77m
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`(Deltap)/(p^(@)) = x_(B)`
`x_(B) = (4)/(40) = 0.1`
Thus, solution contains 0.1 mol of solute in 0.9 mol of water
Mass of water `= 0.9 xx 18 = 16.2 g`
Molarity of solution `= (0.1)/(16.2) xx 1000`
`=(100)/(16.2) = 6.17m`
4 views
Answered