`400 cm^(3)` of water is added to 6% of 600 g (molar mass =36) of a solute. The molarity contain 20 millimoles of the solute is
`400 cm^(3)` of water is added to 6% of 600 g (molar mass =36) of a solute. The molarity contain 20 millimoles of the solute is
A. 3
B. 1.5
C. 0.25
D. 1
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
6% of 600 gm = `W_(2) = 36g`
`C=W/("Molar mass" xx V(dm^(3)))`
`C=36/(36 xx 0.4)=1/(0.4)=0.25`
4 views
Answered