The mole fraction of a solute in its solution in acetic acid is 0.2. The mass of solute (molar mass = 40) in 120g. Of acetic acid would be
The mole fraction of a solute in its solution in acetic acid is 0.2. The mass of solute (molar mass = 40) in 120g. Of acetic acid would be
A. 2 g
B. 8 g
C. 10 g
D. 20 g
7 views
1 Answers
Correct Answer - D
Mole fraction of acetic acid = 1 - 0.2 = 0.8
:. Solution contains `0.8 xx 60 = 48 `g. of acetic acid and `0.2 xx 40 = 8 ` g of solute
:. 120 g acetic acid will contain` (8 xx 120)/48=20 g.` of solute.
7 views
Answered