120g of urea is present in 5L of solution, the active mass of urea is
A. 0.2
B. 0.06
C. 0.4
D. 0.88

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
Active mass = concentration = M
` :. M=W_(2)/(M_(2) xx V (L))=120/(60 xx 5)=12/30=0.4`

6 views

Related Questions