5.0 g of sodium hydroxide (molar mass 40 g `mol^(-1)`) is dissolved in little quantity of water and the molarity of the resulting solution?
A. 0.1 mol `dm^(-3)`
B. 1.0 mol `dm^(-3)`
C. 0.125 mol `dm^(-3)`
D. 1.25 mol `dm^(-3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Molarity = `(W_(2)/(M_(2) xxV(dm^(3))))`
`=(5g)/(40 g "mol"^(-1) xx V("dm")^(3))`
`=1.25 mol dm^(-3)` (`therefore 100 mL = 0.1 L = 0.1 dm^(3))`

4 views

Related Questions