A solution of 7 g of a non-volatile solute in 250 g of water boils at `100.26^(@)C`. Find the molecular mass of th solute `K_(b)` for water is 0..52 K kg `mol^(-1)` .

9 views

1 Answers

Correct Answer - 56 g `mol^(-1)`
Elevation in boiling point, `DeltaT_(b)=100.26-100=0.26^(@)C=0.26 K`
`M_(B)=(K_(B)xxW_(B))/(DeltaT_(b)xxW_(A))=((0.52" K kg mol"^(-1))xx(7g))/((0.26 K)xx(0.250" Kg"))=56" g mol"^(-1)`

9 views

Related Questions