3.0 g of non-volatile solute when dissolved in 1 litre water, shows s osmotic pressure of 2 atmosphere at 300 K. Calculate the molecular mass of th so
3.0 g of non-volatile solute when dissolved in 1 litre water, shows s osmotic pressure of 2 atmosphere at 300 K. Calculate the molecular mass of th solute. `(R=0.082 L K^(-1)mol^(-1))`.
6 views
1 Answers
Correct Answer - 36.9 g `mol^(-1)`
`W_(B)=3.0g, V=1L, pi=2 atm. T=300K, R=0.082" K atm K"^(-1)mol^(-1), M_(B)=?`
`M_(B)=(W_(B)xxRxxT)/(pixxV)=((3.0g)xx(0.082"L atm K"^(-1)mol^(-1))xx(300K))/((2 atm)xx(1L))=20.0.116 g.`
6 views
Answered