Calculate the boiling point sollution when 2 g of `Na_(2)SO_(4) (M=142 g mol^(-1)`) was dissoved in 50 g of water assuming that `NaSO_(4)` undergoes complete ionization (`K_(b)` for water = 0.52 K kg `mol^(-1)`)

4 views

1 Answers

Correct Answer - 373.44 K
Step I. Calculation of elecation in b.p. temperature
`Na_(2)SO_(4)" dissociates in aqueous solution as ":`
`Na_(2)SO_(4)(s)overset(("aq"))to2Na^(+)("aq")+SO_(4)^(2-)("aq")`
`i=3, W_(B)==2g, M_(B)=142"g mol"^(-1), W_(A)=50g=0.050 kg`
`K_(b)=0.52" K kg mol"^(-1)`
`DeltaT_(b)=ixxK_(b)xxm=(xx(0.52" K kg mol"^(-1))xx(2g))/((142" g mol"^(-1))xx(0.050" kg "))=0.44 K`
Step II. `"Calculation of boilling point of solution" (T_(b))`
`T_(b)=T_(b)^(@)+DeltaT_(b)=373 K+0.44 K=373.44 K`

4 views

Related Questions