The eye-piece of an astronomical telescope has focal length of 10 cm. The telescope is focused for normal vision of distant objects when the tube length is 1.0 m. Find the focal length of the objective and the magnifying power of the telescope.

5 views

1 Answers

Given, `f_(e)=10 cm, L_(oo)=1.0m=100cm`
Since, `L_(oo)=f_(o)+f_(e)`
`therefore f_(o)=90.0 cm`
Further, magnification, `M_(oo)=(f_(o))/(f_(e))=90.0/10.0=9.0`

5 views

Related Questions