If tube length of astronomical telescope is 105 cm and magnifying power is 20 for normal setting, calculate the focal length of objective
A. 100 cm
B. 10 cm
C. 20 cm
D. 25 cm

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
(c ) Given, `f_(o)+f_(e)`=105
`f_(o)+f_(e)/20 = 105`
`f_(o)=100 cm`
`f_(o)+f_(e)=105 cmand f_(o/(f_(e))=20 cm`

4 views

Related Questions