A microscope is having objective of focal length and eye piece of focal length 6cm. If tube length 30cm and image is formed at the least distance of distant vision, what is the magnification prodcut by the microscope. (take D=25cm)
A. 6
B. 150
C. 25
D. 125

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
Given, length of tube, L=30cm, focal length of objective lens, `f_(v)=1cm focal length of eye piece, `f_(e)=6cm, 2D=25cm By compound microscope, `m=(L)/(f_(u))(1+(D)/(f_(e)))`
`m=(30)/(1)(1+(25)/(6))=30xx((6+25))/(6)`
`5xx31=155cm approx 150`

6 views

Related Questions