A compound microscope consists of an objective lens with focal length `1.0 cm` and eye piece of the focal length `2.0` cm and a tube `20 cm` from eye lens, the distance between the two lenses is
A. `6.00 cm`
B. `7.75 cm`
C. `9.25 cm`
D. `11.0 cm`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Magnification, of compound micrscope
`m = m_(o) xx m_(e) = (L/f_(o)) xx (D/(f_(e)))`
Here, `L = 20 cm, d = 25 cm` (near point), `f_(o) = 1 cm` and `f_(e) = 2 cm`
`:. m = (20)/(1) xx (25)/(2) = 250`

4 views

Related Questions