For a series L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10`muF` and `R=50Omega`, is driven with 5V AC voltage. At resosance, the current through the circuit is
A. 0.2 A
B. 0.25 A
C. 0.15 A
D. 0.1 A

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
We know that for series L-C-R in circuit.
`V_(rms) = sqrt(V_(R)^(2) + (V_(L)-V_(C)^(2)))`
Given, `V_(L)`= 90V, `V_(C)` = 60V
and `V_(R)` = 40 V
Now, `V_(rms) = sqrt((40)^(2)+(90-60)^(2))`=50 V

5 views

Related Questions