A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=`10 muF` and `R=50Omega`, is driven with 5V AC voltage. At resonance, the current through the circuit is
A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=`10 muF` and `R=50Omega`, is driven with 5V AC voltage. At resonance, the current through the circuit is
A. 0.2 A
B. 0.25 A
C. 0.15 A
D. 0.1 A
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
Given, L = 1.00 mH, C=`1.0muF` and R`=50 Omega` and V= 5V
At resonance, I=`V/R = 5/50`
`rArr` I = 0.1 A
5 views
Answered