An R-L-C circuit containing a `52Omega` resistor , a 230 mH inductor, and a 8.8`mu`F capacitor is driven by an AC voltage source that has an amplitude
An R-L-C circuit containing a `52Omega` resistor , a 230 mH inductor, and a 8.8`mu`F capacitor is driven by an AC voltage source that has an amplitude of 150 V and frequency f = 80 Hz . How much average power is dissipated by this circuit?
A. 78.6 W
B. Zero
C. 19.6 W
D. 24.8 W
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`Z=sqrt((52)^(2)+[230xx10^(-3)xx2pixx80-1/(2pixx80xx8.8xx10^(-6))]^(2))`
`=122Omega`
`P=(V_(rms))/Z^(2). R=((150)/(122))^(2)(52)= 78.6`W
5 views
Answered