An inductor 20mH, a capacitor `100muF` and a resistor `50Omega` are connected in series across a source of emf V=10sin314t. The power loss in the circ
An inductor 20mH, a capacitor `100muF` and a resistor `50Omega` are connected in series across a source of emf V=10sin314t. The power loss in the circuit is
A. 2.74 W
B. 0.43 W
C. 0.79 W
D. 1.13 W
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`Z=sqrt(R^2+(omegaL-1/(omegaC))^2)`
`=sqrt((50)^2+[314times20times10^-3-1/(314times100times10^-6)]^2)`
`=56.16Omega`
The power loss in the circuit,
`P=(V_(rms)/Z)^2.R=((10/sqrt2)/56.16)^2times50=0.79W`
4 views
Answered