A capacitor, a resistor of `5Omega` and an inductor of 50mH are in series with an ac source marked 100V,50Hz. It is found that the voltage is in phase with the current. Calculate the capacitance of the capacitor and the impedance of the circuit.

4 views

1 Answers

Since both voltage and current of the circuit are in the same phase, the circuit is purely resistive. So,impedance of the circuit, Z=R=`5Omega`
Frequency of the resonent circuit ,
`f=1/(2pisqrt(LC))`
`thereforeC=1/(4pi^2Lf^2)=49/(4times484times50times10^-3times50times 50)`
`=2.03times10^-4F`

4 views

Related Questions