A resistor, `R=300Omega` and a capacitor , `C=25muF` are connected in series with an ac source. The peak value of voltage `(V_0)` and the frequency (f) of the source are 150 V and and `50/pi` Hz respectively. Find the peak value of current and the power dissipated in the circuit.

4 views

1 Answers

IF `omega` is the angular frequency of the ac source, then
`1/(omegaC)=1/(2pitimes50/pitimes25times10^-6)=400Omega`
the peak value of current
`I_0=V_0/(sqrt(R^2+1/(omega^2C^2)))=150/(sqrt(300^2+400^2))=0.3A`
Hence, power dissipated in the circuit
`=1/2I_0^2R=1/2times(0.3)^2times300=13.5W`

4 views

Related Questions