An ideal inductive coil has a resistance of `100Omega` When an ac signal of frequency `100Hz` is applied to the coil the voltage leads the current by `45^(@)` The inductance of the coil is .
A. ` 1 / 10 pi `
B. `1 / 20 pi `
C. `1 / 40 pi `
D. ` 1 / 60 pi `

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
tan`phi` = `underset(L)(X)/R`
`therefore tan 45^(@)` = Lomega/R`
`adr L = R/omega = 100 / 2pi xx 1000` [since tan `45^(@)` = 1]
`adr L= 1/20pi`

4 views

Related Questions