For a common emitter transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance of `2 kOmega` is 2 V. Suppose the current amplific
For a common emitter transistor amplifier, the audio signal voltage across the collector resistance of `2 kOmega` is 2 V. Suppose the current amplification factor of the transistor is 100, the base current if base resistance is `1 k Omega` is
A. `10 muA`
B. `20 muA`
C. `5 muA`
D. `2 muA`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Here, `R_C=2 kOmega =2000 Omega, R_B=1 kOmega=1000 Omega, beta=100, V_o=2V`
`therefore beta=I_C/I_B=(V_o//R_C)/I_B`
`therefore` Base current , `I_B=V_o/(betaR_C)=2/(100xx2000)=10^(-5) A=10 muA`
4 views
Answered