The ac current gain of a transistor is 120. What is the change in the collector current in the transistor whose base current changes by `100 muA`?
A. 6 mA
B. 12 mA
C. 3 mA
D. 24 mA

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
Here, `I_B=100 muA=100xx10^(-6) A,beta_(ac)=120`
Using, `beta_(ac)=(DeltaI_C)/(DeltaI_B) " " therefore 120 =(DeltaI_C)/(100xx10^(-6))`
Change in collector current ,
`DeltaI_C=120xx100xx10^(-6)=12xx10^(-3)=12 mA`

5 views

Related Questions