The potential difference across the collector of a transistor, used in common emitter mode is 1.5 V, with the collector resistance of `3 kOmega`, the emitter current is [`beta- 50`]
A. 0.70mA
B. 0.49 mA
C. 1.1 mA
D. 1.9 mA

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
Here, `V_(CE)`=1.5 V
`R_C=3kOmega=3xx10^(3) Omega, beta=50`
`therefore I_C=V_(CE)/R_C=1.5/(3xx10^3)=0.5 xx 10^(-3) A`
`I_B=I_C/beta=(0.50xx10^(-3))/50=0.01xx10^(-3)A`
`I_E=I_C-I_B=(0.50-0.01)xx10^(-3)`
`=0.49xx10^(-3) A =0.49 mA`

5 views

Related Questions