A coil of inductance 0.50 H and resistance `100Omega` is connected to a 240 V, 50Hz ac supply.
what is the time lag between the voltage maximum and current maximum?

4 views

1 Answers

`tanphi=X_L/R=(2pifL)/R=(2pitimes50times0.5)/100=1.571`
`thereforephi=tan^-1 1.571=57.5^@`
`therefore` Time interval `=T/360timesphi=phi/(360f)`
`=57.5/(360times50)=3.19times10^-3s`

4 views

Related Questions