In the question number 42, the time lag between the current maximum and the voltage maximum is
A. `15.5 ms`
B. 155 ms
C. `1.55 ms`
D. `1.55 s`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
In series RC circuit voltage lags behind the current by phase angle `phi`.
Then, `tan phi = (X_(C ))/(R )=(1//omega C)/(R )=(1)/(omega CR)=(1)/(2pi upsilon CR)`
`tan phi = (1)/(2pixx60xx10^(-4)xx40)`
`tan phi=(0.6634), phi = tan^(-1)(0.6634)`
`=33.56^(@)=33.56xx(pi)/(180)` rad
`therefore` Time lag, `Delta t = (phi)/(omega) = (180)/(120 pi)=1.55xx10^(-3)s " " [because omega 2pi upsilon = 120 pi)`
`= 1.55 ms`

5 views

Related Questions