A coil has an inductance of 0.5 H is connected in series with a resistance of 50 `Omega` to 240 V, 50 Hz AC. The maximum current in the circuit is
A. 2.5 A
B. 14.5A
C. 1.50A
D. 1.45A

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
`X_(L)=2pifL=2xx3.14xx50xx0.5`
`=157Omega`
`Z=sqrt(R^(2)+X_(L)^(2))=164.8Omega`
`I=(e)/(Z)=(240)/(164.8)=1.45A`

6 views

Related Questions